Objednávky vytvořené do 12:00 expedujeme v daný den (zboží skladem)
Doručení od 2500 Kč ZDARMA

plyometrický trénink, plyometrie, plyometrická cvičení, šokový trénink (také plyometrie, plyometrie, plyometrie, anglicky plyometrics, z jiného řečtiny πληθύνω – násobit, růst nebo πλέον – víc, μέτρον , které jsou určeny k rozvoji výbušné síla svalů.

To znamená, že pojem „plyometrická cvičení“ zahrnuje použití takzvané „metody nárazu“, kombinace rychlostních cvičení pro rozvoj výbušné síly, které jsou založeny na rychlém protahování a kontrakci svalů, zejména na technice skoků. na základě takzvaného stretch-shortening cyklu (SSC = cycle stretching-shortening). Jedná se o excentrickou svalovou zátěž, po které následuje rychlá koncentrická kontrakce. Přechod z excentrické do koncentrické práce je fáze tlumení, která trvá setinu sekundy. Čím kratší je fáze reakce, tím větší síla vzniká. Plyometrický trénink umožňuje zkrátit reakční fázi.

Termín „plyometrie“ zavedl v 80. letech Fred Wilt, člen amerického týmu na dlouhé tratě, který viděl rozdíl v rozcvičce sovětských atletů, kteří předváděli intenzivní skoky, a amerického týmu, jehož sportovci věnovali čas pravidelnému statickému strečinku.

Sovětská technika se nazývala „metoda nárazu“ a byla vyvinuta profesorem Jurijem Verchošanským koncem 60. let – začátkem 70. let a později popsána v dílech Michaela Yezise. Díky F. Wiltovi se tato technika rozšířila v USA mezi profesionální sportovce. S popularizací plyometrie se význam tohoto pojmu zaužíval a nyní se takto nazývá jakékoli skákací cvičení bez ohledu na intenzitu. Proto je nyní možné rozlišit dva významy pojmu „plyometrie“: metoda nárazu a moderní plyometrie.

Plyometrii v současnosti využívají v tréninkovém procesu téměř všichni profesionální sportovci ke zlepšení funkčního tréninku v soutěžích vyžadujících rychlost, rychlost, sílu a vytrvalost. Plyometrický trénink umožňuje svalům získat maximální sílu v co nejkratším čase, dnes již byly vyvinuty speciální plyometrické boxy a expandéry pro plyometrický trénink .

Dnes se tato metoda z profesionálního sportu i MFR přenesla na úrodnou půdu fitness díky vysoké účinnosti při hubnutí, posilování a zlepšování postavy. Proto je plyometrický box základním atributem moderní a profesionální tělocvičny.

Užitečnou vlastností plyometrických tréninkových programů je cvičení s váhou vlastního těla. Navíc se díky tomuto přístupu ve sportovním tréninku výrazně zlepšuje nervosvalové spojení a rychlost reakce trénujících. Medicinbal se přidává ke cvikům s vlastní váhou , který se využívá při populárních výbušných silových cvičeních.

Plyometrie zahrnuje trénink skoků, jakož i většinu plyo cvičení založených na technice skákání, jako jsou skákací dřepy, skákání o 180 stupňů, skákání přes švihadlo, skoky na plošině, burpees atp. Třeba také poznamenat, že plyometrie – to není jen skákání, zahrnuje i klasické cviky jako sprint, hody medicinbalem , push-up, stahovačky na hrazdě a použijte speciálních sportovních expanderů

K čemu je dnes plyometrický trénink?

V první řadě takovou přípravu potřebují profesionální sportovci v atletice, úpolových sportech, boxu, zápasení, gymnastice, kolektivních sportech, zejména fotbalu, basketbalu, házené a volejbalu.

Je také potřebný pro fitness nadšence pro hubnutí a spalování tuků, jelikož při intenzivním plyo tréninku spálíte spoustu kalorií.

Trénink je potřebný k obnovení a urychlení růstu svalů, protože mají malý vliv na růst svalů, ale pomáhají překonat stagnaci způsobenou přizpůsobením těla.

Je důležité používat plyo cvičení v každodenním životě pro rozvoj vytrvalosti, koordinace atd., protože sedavý způsob života a nedostatek pohybu vyvolávají nízkou úroveň metabolismu, sníženou tělesnou energii a atrofii rychlých svalových vláken. Při tom všem je třeba brát v úvahu možné kontraindikace. Koneckonců, tento fitness směr je vhodný pouze pro zdravé lidi, kteří dobře snášejí aerobní cvičení.

Proto dříve, než začnete provádět plyo cvičení ve svém tréninku, měli byste se poradit se svým lékařem!

Nevýhody plyometrického tréninku, které je třeba zvážit, mohou být zvýšení zátěže kloubů. Obzvlášť silnou zátěž dostávají kolenní klouby a kotníky, které ani při správné technice a nošení speciálního obvazu nebudou stoprocentně bezpečné.

Skákání zvyšuje srdeční frekvenci, takže plyometrie může nepříznivě ovlivnit činnost srdce, pokud nejsou správně zvoleny zátěže.

Použití plyometrických cviků není vhodné pro začátečníky, navíc hrozí zranění při nezdařeném doskoku či dokonce pádu, při cvičení ve vysokém rytmu často trpí technika, což znamená sníženou efektivitu a zvýšené riziko zranění. Také plyo cvičení vážně zatěžují páteř.

Zejména plyometrický trénink je kontraindikován, pokud máte:

• onemocnění kardiovaskulárního a dýchacího systému;

• onemocnění pohybového aparátu;

• problémy s klouby;

• velká nadváha;

• nedostatek zkušeností s odbornou přípravou;

• vysoká náchylnost k poranění končetin;

• Znepokojující bolest v kolenou nebo kotníku po fyzické námaze.

Samozřejmě, jakékoli cviky se dají přizpůsobit vaší úrovni trénovanosti, ale pointou plyometrie je právě to, abyste cviky prováděli s co největší výbušnou rychlostí as plnou silou, jinak se jednoduše ztratí smysl.

Pokud to tedy zdraví nedovoluje, je lepší zvolit jiný typ zátěže.

Přihlaste se k odběru novinek

Zadáním emailové adresy a kliknutím na tlačítko Přihlásit se k odběru vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů ve smyslu Zásady ochrany osobních údajů